Սանկտ Պետերբուրգում ինտերնետ մատակարարը տուգանվել է YouTube անվճար մուտք թույլատրելու համար
Սանկտ Պետերբուրգում ինտերնետ մատակարարը տուգանվել է իր հաճախորդներին YouTube ազատ մուտք գործելու հնարավորություն տալու համար՝ շրջանցելով արգելափակման համակարգերը: Դատարանը «Տինկո» ՍՊԸ-ին տուգանել է 250,000 ռուբլով: Այս հոդվածով նախատեսված տուգանքը կազմում է 500,000-ից մինչև 1 միլիոն ռուբլի, սակայն դատարանը հնարավոր է համարել գումարը նվազեցնել «նվազագույն սահմանից ցածր»:
Գործի նյութերի համաձայն՝ 2025 թվականի դեկտեմբերին Կապի ցանցի մոնիթորինգի և վերահսկողության կենտրոնը արձանագրել է, որ մատակարարը, չնայած սպառնալիքներին հակազդելու տեխնիկական միջոցներ և «Ագենտ աուդիտոր» մոդուլ տեղադրելուն, դեռևս լիովին հասանելի է պահում YouTube-ը:
Ռուսաստանում YouTube-ի դանդաղումը սկսվել է 2024 թվականի ամռանը: Սկզբում «Ռոսկոմնադզորը» սա բացատրում էր Google-ի կողմից «տեխնիկական խնդիրներով», սակայն այն ժամանակ Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսանդր Խինշտեյնը հետագայում խոստովանել է, որ սահմանափակումները նախաձեռնել են իշխանությունները: Ռուսաստանի պետական ​​հեռուստատեսության և ռադիոհեռարձակման գործակալությունը՝ «Ռոսկոմնադզորը», իր գործողությունները բացատրել է տեսանյութերի հոսթինգի կայքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ «անհարգալից վերաբերմունքով» և «ռուսական օրենսդրության խախտմամբ»: Մասնավորապես, գործակալությունը մեղադրել է YouTube-ին ավելի քան 200 ռուսական քարոզչական ալիքներ արգելափակելու մեջ։
2025 թվականի դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ խոշորագույն բջջային օպերատորները գործնականում անհնար էին դարձրել YouTube-ում տեսանյութեր դիտելը: Չնայած դրան, հարթակը 2025 թվականին մնում էր առաջատարը Ռուսաստանի ազդեցիկ մարքեթինգի շուկայում. գովազդատուները YouTube-ում ծախսել են 27,6 միլիարդ ռուբլի ընդհանուր շուկայից: