«ՀԱՊԿ-ն չէր կարող միջամտել 2022-ին Պրահայում ՀՀ ղեկավարության հայտարարություններից հետո». Պուտին
«Մենք երբեք չենք թաքցրել մեր խնդիրները ՀԱՊԿ-ի հետ, քանի որ 2022 թվականին եղել է որոշակի իրավիճակ, երբ ՀԱՊԿ մեխանիզմները պետք է աշխատեին, բայց դրանք չաշխատեցին։ Սա, անկասկած, հանգեցրել է ՀԱՊԿ-ի հետ մեր հարաբերություններում ստեղծված իրավիճակին»,- ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույցի ժամանակ ակնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ հայտարարել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) չէր կարող միջամտել Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ 2022 թվականին Պրահայում Հայաստանի ղեկավարության կողմից արված հայտարարություններից հետո։
«Կարծում եմ՝ նույնքան ակնհայտ է, որ 2022 թվականին Պրահայում Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս ճանաչելուց հետո ՀԱՊԿ-ի համար բացարձակապես անտեղի կլիներ միջամտել այս գործընթացին, որը ստացավ ներադրբեջանական երանգ»,- ասաց Պուտինը։