Աշխարհի մարդկանց ավելի քան 30%-ը չի կարող իրեն թույլ տալ առողջ սննդակարգ. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ն անդրադարձել է սննդի մատչելիության խնդրին: Մոլորակի յուրաքանչյուր երրորդ մարդ չի կարող իրեն թույլ տալ առողջ սնունդ, հաղորդվում է կազմակերպության նոր զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ 2.69 միլիարդ մարդ չի կարող բազմազան սննդակարգով սնվել և բավարարել իրենց էներգիայի ու սննդանյութերի կարիքները: Մինչև 2030 թվականը սովի վերացումը կպահանջի «հսկայական» աշխատանք:
Չնայած մինչև 2025 թվականը համաշխարհային սովի կրճատմանը, այն մարդկանց համամասնությունը, ովքեր չեն կարող իրենց թույլ տալ առողջ սննդակարգ, մնում է «չափազանց բարձր», - նշել է ՄԱԿ-ի Սննդի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնտեսագետ Մաքսիմո Տորերոն: Առողջ սննդակարգի միջին համաշխարհային արժեքը 2026 թվականին կազմում է օրական 4.28 դոլար: Տորերոյի խոսքով, կառավարության քաղաքականությունը սովորաբար կենտրոնանում է հացահատիկային և օսլայով հարուստ սննդամթերքի խթանման վրա, այլ ոչ թե մսի, կաթնամթերքի, մրգերի և բանջարեղենի: «Սա նշանակում է կալորիաներ, բայց ոչ սննդակարգի բազմազանություն», - բացատրել է փորձագետը՝ նշելով, որ դա հանգեցնում է ճարպակալման մակարդակի աճի և լուրջ հիվանդությունների:
Տորերոն կոչ է անում կառավարություններին ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքների, հետազոտությունների և զարգացման մեջ: Հաշվետվության մեջ նշվում է, որ արդյունավետ մատակարարման շղթաները կարող են նվազեցնել մսի և կաթնամթերքի, ինչպես նաև մրգերի և բանջարեղենի արժեքը։