ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտն ստեղծել է հատուկ ստորաբաժանում՝ «ծննդաբերական տուրիզմի» դեմ պայքարելու համար։ Այս մասին հայտարարել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն X-ում։
Նոր ստորաբաժանումը բացահայտում է այն անձանց, ովքեր ԱՄՆ են գալիս ծննդաբերելու և ծննդյան իրավունքով ամերիկյան քաղաքացիություն ստանալու համար։ Ռուբիոյի խոսքով՝ սպաներն արդեն չեղյալ են հայտարարել ավելի քան 600 վիզա։ Նման ուղևորությունների մասնակիցները ենթարկվում են տարբեր պատժամիջոցների, այդ թվում՝ մուտքի մերժման, ճանապարհորդական թույլտվությունների չեղարկման, արտաքսման և երկիր մշտական մուտքի արգելման։
ԱՄՆ-ի սահմանապահ պարեկն իրավունք ունի հարցաքննելու և խուզարկելու հղի օտարերկրյա քաղաքացիներին ժամանելուն պես։ Սպաները կարող են մերժել նրանց մուտքը երկիր։ Իրավաբանական փորձագետները նշում են, որ իշխանությունները լիազորություն ունեն արտաքսելու երկիր ծննդաբերելու համար ժամանած կանանց։ Այս միջոցառումներն իրականացվում են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից անցյալ շաբաթ ստորագրված գործադիր հրամանագրի համաձայն։ Նախկինում Գերագույն դատարանը պաշտպանել էր ԱՄՆ-ում ծնված յուրաքանչյուր անձի համար ավտոմատ կերպով ԱՄՆ-ի քաղաքացիություն ստանալու իրավունքը։ Չնայած դրան՝ Թրամփը մշակել է միջոցներ՝ ծննդաբերության միջոցով ամերիկյան անձնագրեր փնտրող օտարերկրացիների հոսքը նվազեցնելու համար։ Իր խստացնող ներգաղթային քաղաքականության շրջանակներում Սպիտակ տունը նաև պահանջել է, որ «գրին քարտ»-ի դիմորդները լքեն երկիրը, մինչ նրանց դիմումները մշակվում են։