Licenses suspended for dronemaker accused of bombing Armenia for Azerbaijan
Israel’s Defense Ministry on Sunday suspended the export licenses of three senior officials from an aircraft manufacturer suspected of testing one of its “suicide drones” against the Armenian military in 2017 at the behest of its client Azerbaijan in violation of Israeli law.
Many details of the case remain under a court-issued gag order.
The publicly traded company, Aeronautics Ltd., informed the Tel Aviv Stock Exchange of the development on Sunday.
“They will not be able to work in marketing or defense exports with outside officials,” the company said.
In August 2018, the State’s Attorney’s Office announced that it intended to indict Matan, Rizmovitch and other senior officials in the company in connection with the alleged illegal live-fire test of its Orbiter 1K model unmanned aerial vehicle.