Sunday, 07 July, 2019, 17:05
Iraq's security and paramilitary forces began Sunday a military operation along the border with Syria aimed at clearing the area of Islamic State group militants, the military said in a statement.
Although Iraq declared victory against IS in July 2017, the extremists have turned into an insurgency and have carried out deadly attacks in the country.
The military said the operation that began at sunrise was being carried out by Iraqi troops and members of the Popular Mobilization Forces that largely consist of Iran-backed militias.
It said the operation will last several days and was the first phase of the Will of Victory Operation securing the western province of Anbar and the central and northern regions of Salahuddin and Nineveh.