Saturday, 19 October, 2019, 21:25
Aurora honors the Yazidi activist for rescuing more than 1,500 victims of terror and rehabilitating hundreds of ex-ISIS sex slaves
October 19, 2019 – Yerevan, Armenia – The fourth annual Aurora Prize for Awakening Humanity was awarded today to Mirza Dinnayi, Co-Founder and Director of Luftbrücke Irak (Air Bridge Iraq). Driven by his passion to save lives, the Yazidi activist has found a way to overcome numerous bureaucratic and logistic obstacles to help the most vulnerable members of the Yazidi community during numerous conflicts in Syria and Iraq. He was named the 2019 Aurora Laureate at the Ceremony in Yerevan that was held during the Aurora Forum. The Aurora Prize is granted by the Aurora Humanitarian Initiative on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors.
Tom Catena, Aurora Humanitarian Initiative Chair and 2017 Aurora Prize Laureate, praised the 2019 Aurora Prize Laureate Mirza Dinnayi by saying: “What makes Mirza Dinnayi an outstanding human being is the fact he couldn’t live in good conscience knowing that good people are left behind, that
the innocent are suffering. Trying to help others while facing an unspeakable evil can be challenging and frustrating, but he never wavered. I am delighted to congratulate Mirza Dinnayi with being
awarded with the Prize and welcome him to the Aurora family.”
As the 2019 Aurora Prize Laureate, Mirza Dinnayi will receive a $1,000,000 grant, through which he is given the opportunity to continue the cycle of giving by supporting organizations that have
inspired his work. He has chosen to donate the funds to three organizations that provide medical care and rehabilitation to victims of ISIS terror:
 Air Bridge Iraq;
 SEED Foundation;
 Shai Fund.
Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Prize and Member of the Selection Committee, added: “The Aurora Humanitarian Initiative empowers those who risk everything for the sake of others and show extraordinary courage and conviction in situations of adversity, and Mirza Dinnayi is a perfect example of that. He embodies the power of compassion, of personal commitment, of a burning desire to save lives. As one of the Aurora Co-Founders and a member of the Selection Committee, I
am very proud that our shared vision has helped showcase the work of Mirza Dinnayi, who now, without doubt, will be able to achieve even more.” Working on behalf of the Yazidi community, Mirza Dinnayi has dedicated his whole life to saving
the victims of the Iraq war, evacuating women and children from territories controlled by ISIS and providing those tortured and violated with rehabilitation and support. It was Dinnayi who brought
to Germany the future Sakharov Prize Laureate Lamya Haji Bashar. Today, she is a renowned human rights activist and has one of Aurora’s scholarships named after her.
Leading international humanitarian figures and Aurora Prize Selection Committee members, including Nobel Laureates Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary
Robinson; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico Ernesto Zedillo and Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London and Chair of the Aurora Prize Selection Committee Lord Ara Darzi gathered in Armenia to attend the inaugural Aurora Forum and celebrate the 2019 Aurora Prize Laureate.