'Mixed Picture' in Europe, #COVID_19 vaccine at least 12 months off: #WHO
The number of new cases of COVID-19 is easing in some parts of Europe, including Italy and Spain, but outbreaks are still growing in Britain and Turkey, the World Health Organization (WHO) said on Tuesday.
"The overall world outbreak, 90 percent of cases are coming from Europe and the United States of America. So we are certainly not seeing the peak yet," WHO spokeswoman Dr. Margaret Harris told a briefing in Geneva.
The WHO will issue guidance to member states later in the day listing six steps that they need to ensure they have in place before starting to ease any restrictions, she said.
"The most important one is, is your transmission controlled?"
The United States has the largest epidemic currently and has been a "fantastic partner" in addition to being the largest donor to the WHO,