More than 60,000 crew members are stuck onboard 91 cruise ships in US waters and ports
Passengers may not be cruising the oceans, but around 61,100 crew members are currently stuck onboard 91 cruise ships in US waters and ports, according to the Coast Guard.
“The Coast Guard is monitoring 23 cruise ships anchored in US waters with approximately 13,200 crew members onboard, and 24 cruise ships moored in US ports with approximately 14,400 crew members on board,” Coast Guard spokesman Barry Lane said.
“There are an additional 44 cruise ships underway in US waters with approximately 33,500 crew members on board.”