Thursday, 23 June, 2022, 23:06
Ukraine and Moldova have both been granted EU candidate status, President of the European Council Charles Michel has announced.
"Today marks a crucial step on your path towards the EU," Mr Michel said, describing the European Council's decision as a "historic moment".
Ukraine applied days after the Russian invasion in February, and the process moved at a record speed.
Its envoy to the EU described candidacy as a psychological boost.
But speaking to the BBC, Vsevolod Chentsov admitted "real integration" could only start when the war was over.
Candidate status is the first official step towards EU membership. But it can take many years to join and there's no guarantee of success.