![]() 1872 Thursday, 21 July, 2022, 23:06 This information was considered false by independent fact-checkers Delfi․
The Chinese government has deployed tanks on the streets to protect the banks after the Henan branch of the Bank of China declared that the people’s savings in their branch are now ‘investment products’ and can’t be withdrawn. Notably, the tanks were rolled on the streets to scare Henan bank protestors amid large-scale protests in the province by bank depositors over the release of frozen funds. Media reports claimed that the Chinese Peoples Liberation Army (PLA’s) tanks were on the streets to protect Banks (Rizhao, Shandong Province). The incident comes in the light of the Henan branch of the Bank of China declaring that people’s savings in their branch are ‘investment products’ and can’t be withdrawn. |