Wednesday, 01 November, 2023, 10:06
President Biden would veto a package put forward by House Republicans to provide aid to Israel while cutting funding for the Internal Revenue Service (IRS) and leaving out funding for other national security priorities, the White House said Tuesday.
The Office of Management and Budget (OMB) picked apart the House GOP proposal in a lengthy statement of administration policy, arguing it “inserts partisanship into support for Israel” and fails to meet the moment by leaving out humanitarian assistance for the people of Gaza and aid for Ukraine and allies in the Indo-Pacific.
“This bill is bad for Israel, for the Middle East region, and for our own national security,” the OMB said.
The White House further asserted that the GOP proposal marks a break from bipartisan precedent by seeking funding cuts as part of an emergency national security package.