Ukraine Needs to Be Realistic About Its Goals, Czech President Says
President Petr Pavel of the Czech Republic, a former senior NATO general who has been one of Ukraine’s most robust backers in its war with Russia, says he thinks it is time for Ukrainians and their supporters to face what he says is reality.
With Russia-friendly populist leaders such as Prime Minister Viktor Orban of Hungary disrupting European unity over the war and with the fatigue of 19 months of conflict “growing everywhere,” Ukraine “will have to be realistic” about its prospects of recovering territory occupied by Russia, Mr. Pavel said in an interview.
“The most probable outcome of the war,” he said, “will be that a part of Ukrainian territory will be under Russian occupation, temporarily.” But, he added, that “temporary thing,” could last years.
The Czech presidency is a largely ceremonial post but the views of Mr. Pavel, who was elected last year by a wide margin, are generally aligned with those of the country’s center-right government under Prime Minister Petr Fiala. Mr. Pavel has considerable influence on security issues as a former chief of the Czech military’s general staff and past chairman of NATO’s military committee.