Biden administration looks for ways to keep TikTok available in the U.S.
President Joe Biden’s administration is considering ways to keep TikTok available in the United States if a ban that’s scheduled to go into effect Sunday proceeds, according to three people familiar with the discussions.
“Americans shouldn’t expect to see TikTok suddenly banned on Sunday,” an administration official said, adding that officials are “exploring options” for how to implement the law so TikTok does not go dark Sunday.
If the administration moves forward with any such plan, it would mean the popular app’s going down would not define his last full day in office, and it would defer the issue to Donald Trump, who will be inaugurated Monday.