His Holiness Aram I has sent a letter to Donald Trump
His Holiness Aram I has sent a letter to U.S. President Donald Trump, urging him to take action regarding the Armenian prisoners illegally held in Azerbaijan.
In his letter, dated February 6, 2025, Aram I congratulated Trump on his inauguration and acknowledged his commitment to global peace. He referenced Trump’s previous statements condemning Azerbaijan’s ethnic cleansing of Artsakh’s Armenian population and his support for the return of indigenous Armenians to their homeland.
The Catholicos specifically called for Trump’s intervention in securing the immediate and unconditional release of Armenian prisoners, including former leaders of Artsakh, who have been subjected to closed-door trials in Baku without due process or international oversight. He emphasized that such a move would contribute to regional stability, foster goodwill, and align with Trump’s stated peace-making mission.