Orban: "EU will not be able to continue military aid to Ukraine"
Hungary considers it irresponsible for EU leaders to continue their military support for Ukraine, as the EU countries simply do not have the money for it, Hungarian Prime Minister Viktor Orban said.
He explained why Hungary, unlike the other 26 EU countries, refused to approve a joint statement on Ukraine at a summit in Brussels on Thursday. The main reason is that it contradicts Hungary’s position, which supports a peaceful resolution of the conflict. Moreover, Hungary is convinced that the conflict cannot be resolved on the battlefield, and Ukraine will not be able to emerge victorious from the war.
“If the war continues for three years, and Russia wins it, and the United States steps aside, what chance do the remaining countries have? The 26 countries had no basis to accept this statement. If they decide to continue the war, all our last money will be spent,” the head of government said.
According to him, at the Brussels summit it became clear that in the future “Europeans want to allocate money for the maintenance of the Ukrainian army.”
“Secondly, Ukraine is not functioning as a state, therefore we will have to finance not only the Ukrainian army, but also the Ukrainian state,” the prime minister continued.
“Thirdly, the EU countries decided that they also need to strengthen their defense capabilities. Our armies are weak, our weapons are insufficient, Europe needs to be strengthened,” Orbán said.