Overchuk: "Armenia will have to choose between the EAEU and the EU"
Armenia will not be able to "sit on two chairs"; it will have to choose between the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union (EU). This was stated to journalists by Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk.
Earlier, members of the Armenian parliament adopted a bill on the beginning of the process of the republic's accession to the EU in the second and final reading.
"This is an internal matter for Armenia. In fact, we understand that both the EAEU and the EU have similar agendas. And therefore, of course, the country will have to decide and make this choice. Because it will not be possible to sit on two chairs at the same time, this is absolutely certain," the Deputy Prime Minister of the Russian Federation said.
The Russian Federation will have to review the entire range of economic relations with Armenia if the republic is going to the EU. This will affect the standard of living of people in the country, Russia does not want this, Overchuk said.
"We see that Armenia continues to work actively in the Eurasian Economic Union. And today it makes its positive contribution to Eurasian integration," he said.