Police have launched an urgent probe a fire broke out at Sir Keir Starmer’s home in north London in the early hours of this morning.
The London Fire Brigade attended the property after reports of a fire shortly after 1.30am. The door to the property was damaged, but nobody was hurt.
The home has been targeted repeatedly by protesters.
A Metropolitan Police spokesman said: “On Monday, 12 May at 01:35hrs, police were alerted by the London Fire Brigade to reports of a fire at a residential address. “Officers attended the scene. Damage was caused to the property’s entrance, nobody was hurt.
“The fire is being investigated and cordons remain in place while enquiries continue. Anyone with information is asked to call police on 101 quoting CAD 441/12 May.”
A Downing Street spokesman added: “The prime minister thanks the emergency services for their work. The incident is subject to a live investigation and we won’t be commenting further."