"Why did Armenia take such a position? Perhaps, not everything is smooth with us" - Lukashenko
Belarusian President Alexander Lukashenko has addressed the failure of the Armenian Prime Minister to travel to Minsk to participate in the session of the Supreme Council of the EAEU, linking it to possible shortcomings in the Union's activities.
"If something happens, only one side cannot be to blame. We need to look for the reasons. Why did Armenia take this position? Probably, not everything is smooth with us, and we cannot turn a blind eye to it," Lukashenko said.
Earlier, Russian Presidential Aide Yuri Ushakov reported that the Armenian Prime Minister would participate in the EAEU session via videoconference.