Wednesday, 20 August, 2025, 15:00
Polish Prime Minister Donald Tusk did not support the idea of holding a meeting between Russian and Ukrainian Presidents Vladimir Putin and Volodymyr Zelensky in Budapest. Tusk recalled that the Budapest Memorandum was signed there in 1994, which provided for the transfer of nuclear weapons from Ukrainian territory to Russia in exchange for security guarantees.
“Maybe not everyone remembers this, but in 1994, Ukraine had already received guarantees of territorial integrity from the United States, Russia and Great Britain in Budapest. Maybe I am superstitious, but this time I would try to find a different place,” Tusk wrote on the X social network.
As Bloomberg wrote, Hungarian Prime Minister Viktor Orban proposed holding a meeting between the leaders of Russia and Ukraine in Budapest.
According to Politico, the White House is discussing this possibility. Geneva and Rome were also mentioned as possible options. At the same time, the Russian side has not yet confirmed Vladimir Putin's willingness to meet with Vladimir Zelensky.