World’s oldest serving head of state declared winner in Cameroon election
Paul Biya, the world’s oldest serving head of state, has been declared the winner of Cameroon’s election, granting him an eighth term that could keep him in office until he is nearly 100.
The country’s constitutional council said Biya won 53.66% of the vote, while his former ally turned challenger, Issa Tchiroma Bakary, got 35.19%.
Biya, 92, took office in 1982 and has held a tight grip on power ever since, doing away with the presidential term limit in 2008 and winning re-election by comfortable margins.
Cameroon has been on edge in recent weeks while the country waited for the official results. Four people were killed on Sunday in clashes between security forces and supporters of the opposition in the economic capital, Douala.