Venezuela's President Nicolas Maduro is running out of options to step down and leave his country under U.S.-guaranteed safe passage, following a short call with U.S. President Donald Trump last month where Trump refused a series of requests from the Venezuelan leader, according to four sources briefed on the call.
The call, on November 21, came after months of increasing U.S. pressure on Venezuela, including strikes against alleged drug-smuggling boats in the Caribbean, repeated threats by Trump to extend military operations to land and the designation of Cartel de los Soles, a group the Trump administration says includes Maduro, as a foreign terrorist organization.
Maduro told Trump during the call he was willing to leave Venezuela provided he and his family members had full legal amnesty, including the removal of all U.S. sanctions and the end of a flagship case he faces before the International Criminal Court, three of the sources said.
He also requested removal of sanctions for over 100 Venezuelan government officials, many accused by the U.S. of human rights abuses, drug trafficking or corruption, according to the three people.
Maduro asked that Vice President Delcy Rodriguez run an interim government ahead of new elections, according to two of the sources.
Trump rejected most of his requests on the call, which lasted less than 15 minutes, but told Maduro he had a week to leave Venezuela for the destination of his choice alongside his family members.
That safe passage expired on Friday, prompting Trump to declare on Saturday that Venezuela's airspace was closed, two of the sources said.