''We honor the memory of hundreds of Armenians who were killed,'' – Foreign Ministry
The Armenian Foreign Ministry released a statement on the 38th anniversary of the Sumgait massacres.
“In these days of remembrance of the victims of the 1988 Sumgait massacres orchestrated by Azerbaijani SSR forces, we honor the memory of hundreds of Armenians who were killed. Around half a million were forcibly displaced. Remembrance is not only about reflecting on the past. It is a reaffirmation of our shared responsibility to uphold human rights, reject hatred & hate speech in all its forms, while working steadfastly toward reconciliation & lasting peace,” the foreign ministry said in a statement on X.