The prosecutor for the First Judicial Circuit on Monday announced the charge of second-degree manslaughter against Dr. Thomas Shaknovsky.
Prosecutors said that during an Aug. 21, 2024, surgery, which was scheduled to be a laparoscopic splenectomy, Shaknovsky removed the victim’s liver instead of his spleen. That resulted in “catastrophic blood loss and the patient’s death on the operating table,” law enforcement officials wrote in a press release, The patient was a 70-year-old man from Muscle Shoals, Alabama.
“Our duty is to follow the facts wherever they lead, without fear or favor,” Walton County Sheriff Michael Adkinson said in a statement.