Friday, 24 April, 2026, 12:27
Ambassador Petr Piruncik visited Tsitsernakaberd and paid tribute to the memory of the innocent victims of the terrible events.
"Today marks the 111th anniversary of the commemoration of the victims of the Armenian Genocide. We bow our heads in remembrance of the victims and express our solidarity with the Armenian people.
More than a century ago, Czech traveler and humanitarian KAREL HANSA, in his book ʜʀůᴢʏ ᴠýᴄʜᴏᴅᴜ (ᴛʜᴇ ʜᴏʀʀᴏʀs ᴏғ ᴛʜᴇ ᴇᴀsᴛ), bore witness to the suffering of the Armenian people and brought their tragedy closer to the Czech public. His words remain a powerful reminder of the importance of memory, truth, and humanity.
“? ??? ??????? ???????? ?? ????????? ?????? — ??ℎ??????, ????????, ??? ???????? ?? ??? ℎ???? ???????.”
And elsewhere he wrote:
“?ℎ? ???????? ?????? ??? ????????? ??? ???? ?? ?ℎ?????? ???????????, ??? ?? ???????????? ?????????.”
These testimonies remind us that remembrance is not only about the past — it is a commitment to human dignity, compassion, and the prevention of such atrocities in the future.
Nine years ago, on 25 April 2017, the Czech Parliament recognized the Armenian Genocide" the Embassy of the Czech Republic in Yerevan wrote on Facebook.