Hungary's government will stop issuing worker visas to employees from the Philippines, Georgia and Armenia from Friday, a government spokeswoman said, calling the move a first step towards regulating the inflow of guest workers.
Foreign workers account for just 2% of Hungary's workforce based on official statistics, but some sectors, like services and manufacturing, are heavily reliant on foreign workers.
Government to change decree allowing manpower companies to import workers in a simplified procedure from the Philippines, Georgia and Armenia as of Friday.
Government calls reforms a first step in a planned long-term solution.
Some of Hungary's largest foreign investors have said a complete halt to the inflow of guest workers would hit companies and the wider economy.