Նյու-Մեդ ուրոլոգիայի կենտրոնը քաղաքացիների բուժման մասին բժշկական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունները տրամադրել է երրորդ անձանց
![]() 3410 Չորեքշաբթի, 20 մարտի, 2019 թ., 10:45 MAMUL.am լրատվական գործակալությունը վերջին ամիսներին մի քանի նյութ է հրապարակել Աբովյան 54 հասցեում գործող Նյու-Մեդ ուրոլոգիական կենտրոնի մասին: Դրանցում ներկայացվել են մի շարք դեպքեր. թվաբանական սխալ հաշվարկներով կատարված ախտորոշումներ, համաձայն այդ ախտորոշումների՝ բուժման նշանակում և այլն: Խմբագրությանը դիմած քաղաքացիներից ոմանք ներկայացրել են մանրամասներ, թե ինչպես բժշկական կենտրոնում իրենց պարտադրվել է անցնել հավելյալ հետազոտում, կատարվել են սխալ ախտորոշումներ: Քաղաքացիներից ոմանք իրենց համարել են բժշկական այդ կենտրոնի «զոհը»: Վերոնշյալ հոդվածների հրապարակումից հետո ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը և Գլխավոր դատախազությունը ուսումնասիրություններ են սկսել տվյալ կենտրոնում:
Հատկանշական է, որ Նյու-մեդ ուրոլոգիայի կենտրոնի հետ կապվող սկանդալային միջադեպերը նոր դրսևորումներ են ստանում:
Այսպես. MAMUL.am լրատվական գործակալության խմբագրության ձեռքի տակ են հայտնվել փաստեր, համաձայն որոնց Նյու-Մեդ ուրոլոգիայի կենտրոնը երրորդ անձին(անձանց) է տրամադրել տեղեկություններ իր հետ համագործակցող ընկերության աշխատակիցների՝ պրոֆիլակտիկ հետազոտությունների, ախտորոշումների, բուժման վերաբերյալ տեղեկություններ, ինչպես նաև տեղեկատվություն այն մասին, թե աշխատակիցներից ով որ բժշկի մոտ է անցել բուժում, ինչ ընթացք է ունեցել բուժումը և այլ մանրամասներ (ընկերության անունը չի կարող հրապարակվել): Ըստ առկա փաստաթղթերի՝ տեղեկությունները տրամադրել է բժշկական կենտրոնի տնօրինությունը (հնարավոր է նաև որոշ բժիշկներ)՝ խախտելով «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի(Ե)՝ «ապահովել բժշկի օգնությանը դիմելու փաստի, նրա առողջական վիճակի մասին հետազոտման, ախտորոշման և բուժման ընթացքում պարզված տեղեկությունների գաղտնիությունը» և 19.3-րդ hոդվածի(7)՝ «պահպանել բժշկական գաղտնիքը» կետերը: Նշենք, որ վերոնշյալ խախտումները քրեորեն պատժելի է, իսկ «Բժշկական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունները» կարող է տրամադրվել միայն դատարանի (դատավորի), դատախազության, նախաքննության, հետաքննության, ինչպես նաև այլ իրավասու մարմինների պահանջով՝ օրենքով նախատեսված դեպքերում և կարգով:
Հարցի վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու համար խմբագրությունը գրավոր հարցում է ուղարկել կենտրոնի սեփականատեր և գլխավոր բժիշկ Հարություն Միքայելյանին, ով սակայն, կրկին խուսափել է պարզաբանում տրամադրելուց:
Սույն տեղեկատվությունը MAMUL.am լրատվականի խմբագրությունն ուղարկել է ՀՀ Գլխավոր դատախազություն, որտեղից մեզ տեղեկացրել են, որ հարցի վերաբերյալ նախապատրաստվում են նյութեր:
Տեղեկացնում ենք մեր ընթերցողին, որ MAMUL.am-ը հետևելու է գործի ընթացքին և առաջիկայում կտրվի հավելյալ տեղեկատվություն: