«Հայկ Ալումյանն այն մարդն է, ով հրազենով իմ վրա հարձակված մարդու շահերն է պաշտպանում». Հայկ Սարգսյան
![]() 393 Չորեքշաբթի, 22 մայիսի, 2019 թ., 14:35 ԱԺ « Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը, լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ, անդրադառնալով իր գրառմանը և դրան հաջորդած քննարկումներին, ինչպես նաև ասուլիսի ժամանակ Հայկ Ալումյանի հնչեցրած մեկնաբանություններին, ասել է. «Նույն Հայկ Ալումյանը, մեկ տարի առաջ, կոպիտ, ամենախիստ ձևով մեկնաբանում և հարվածում էր նախկին իշխանություններին (անգամ ես նման մեկնաբանություններ չեմ արել): Հայկ Ալումյանը, Վահան Շիրխանյանի պաշտպանը լինելով հանդերձ, ընդամենը շատ կարճ ժամանակ հետո եկել և դարձել է Ռոբերտ Քոչարյանի շահերի պաշտպանը, ես իրան ընդհանրապես մեկնաբանելու խնդիր չունեմ: Հայկ Ալումյանն այն մարդն է, ով հրազենով իմ վրա հարձակված մարդու շահերն է պաշտպանում դատարանում: Հայկ Ալումյանը պետք է փոխի իր անունը, քանի որ Հայկ անունը պատիվ չի բերում այդ անունը կրող մյուս քաղաքացիներին»: |