Ի՞նչ են պատմել Անդիկի սպանության գործով բերման ենթարկված քրեական հեղինակությունները. «Ժողովուրդ»
![]() 366 Ուրբաթ, 12 հուլիսի, 2019 թ., 09:20 «Ժողովուրդ» օրաթերթը հուլիսի 10-ին գրել է, որ «օրենքով գող» Անդրանիկ Հարությունյանի սպանության գործի շրջանակներում ՀՀ ոստիկանություն են բերման ենթարկվել մի շարք քրեական հեղինակություններ: Եվ այդ օպերացիան հասցրել է դժգոհություններ հարուցել, քանի որ տեղի-անտեղի ՀՀ ոստիկանները թակում են մարդկանց դռները, բերման ենթարկում երբեմն այնպիսի մարդկանց, որոնք չեն կարող կապված լինել նման արարքների հետ: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, ոստիկանությանում քրեական հեղինակություններից հետաքրքրվել են՝ ինչ վարկած ունեն, ինչին ի պատասխան շատերը հայտնել են, թե չգիտեն՝ ինչը կարող է պատճառ դառնալ, որ Անդիկին սպանեին և, գուցե, կատարվածը 10-15 տարի առաջվա վրեժխնդրության, հիշաչարության դրսևորո՞ւմ է: Ամեն դեպքում, քրեական տարրերից մի քանիսն էլ հետաքքրքրվել են՝ արդյո՞ք սպանությունն արդեն բացահայտված է, բայց լռում են, որպեսզի «օրենքով գողերը» հաշվեհարդար չտեսնեն մարդասպանի կամ պատվիրատուի հետ»,-գրում է թերթը: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում: |