Կստեղծվի համահայկական թվային հարթակ
![]() 387 Երեքշաբթի, 08 հոկտեմբերի, 2019 թ., 21:30 Կստեղծվի համահայկական թվային հարթակ: Այս մասին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարել են ամերիկահայ հայտնի ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանը, Reddit-ի համահիմնադիր և գործադիր նախագահ Ալեքսիս Օհանյանը, Synopsys Armenia-ի նախագահ Երվանդ Զորյանը, ամերիկահայ հայտնի բժիշկ, պրոդյուսեր Էրիկ Իսրայելյանը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը: Նրանց խոսքով՝ հարթակը կմիավորի ողջ աշխարհի հայությանը։ Այն կկոչվի Highconnect: «Հարթակը կհամախմբի տարբեր հետաքրքրություններ ունեցող հայերին և կլինի տարբեր հարցերի շուրջ ստեղծված սիմպոզիում»,– ասել է Թանկյանը։ Բանախոսները նշել են, որ այդպիսով աշխարհասփյուռ հայերը կկարողնան շփվել միամյանց հետ, ճանաչել, ինչպես նաև՝ համագործակցել: |