«Վիտալի Բալասանյանը Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանն է». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 832 Չորեքշաբթի, 09 հոկտեմբերի, 2019 թ., 23:25 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դեռևս հեղափոխության առաջին օրերին էինք բարձրաձայնում, որ չի կարելի Արցախը զերծ պահել, մեկուսացնել իշխանափոխությունից, որ դա անթույլատրելի, կատաստրոֆիկ, անհեթեթ և անմիտ կոպտագույն սխալ է: Ինչպես ամեն ինչ՝ նորընտիր վարչապետը դա էլ արհամարհեց: Հիմա, ի դեմս Վիտալի Բալասանյանի, քաղում է դրա պտուղները: Իր թիմում հիմա այլևս շատերն են հասկանում, որ անգամ այս պահին վարվող չեզոքությունն է սխալ: Բայց ի՞նչ է թիմը մի իրավիճակում, որտեղ ինքնաշխատ թնդանոթն է միայն որոշում թե ուր կրակի, իսկ արկի մատակարարները ոչ խելք ունեն և ոչ էլ քաջություն՝ թնդանոթը ճիշտ թիրախի ուղղելու: Ու շարունակվում է նախկին գիծը: Ու կշարունակվի մինչ հաջորդ լուրջ ցնցում, երբ ժողովրդի վարչապետը ստիպված կլինի հերթական անգամ արտակարգ ռեժիմով ինչ-որ հախուռն, պահի ազդեցության տակ որոշում ընդունել և վիրահատական, բայց էլի կիսատ-պռատ ինչ-որ քայլ անել: Եվ այսպես մինչև Հայաստանը հյուծվի, իսկ Ստեփանակերտում իսկական անջատողականությունը դառնա անխուսափելի իրականություն: Վիտալի Բալասանյանը Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանն է: Երկուսի դիրքորոշումն էլ Փաշինյանի աղետալի սխալների արգասիք են»: |