Բաքվի ոստիկանությունը բիրտ ուժ է կիրառել բռնության դեմ ցույցի մասնակիցների նկատմամբ
![]() 1375 Երկուշաբթի, 21 հոկտեմբերի, 2019 թ., 19:40 Բաքվի կենտրոնում ընդդեմ ընտանեկան բռնության և կանանց իրավունքների պաշտպանության բողոքի ցույցը արագ կասեցվել է Ադրբեջանի ոստիկանության հատուկ նշանակության ջոկատների կողմից։ Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական Azadliq կայքը: Նշվում է, որ բողոքի ակցիային մասնակցում են տասնյակ մարդիկ: Ոստիկանները հայտարարել են, որ հանրահավաքն անօրինական է, և պահանջել են, որպեսզի ներկաները ցրվեն, իսկ ավելի ուշ ցրել են չարտոնաված ցույցը՝ պոկելով ցուցարարների կարգախոսներով թղթերը, ձերբակալել ցուցարարներին։ Հաղորդվում է 60 մարդու ձերբակության մասին։ Ոստիկանները բերման են ենթարկել ընդդիմադիր «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Ալի Քարիմլիին և սահմանափակել Բաքվի կենտրոնում ինտերնետի հասանելիությունը: ԵՄ-ը հանդես է եկել դատապարտող հայտարարությամբ Բաքվում տեղի ունեցած չարտոնված ցույցը ցրելու մասին։ Ադրբեջանի իշխանությունները ավելորդ ուժ են կիրառել ցուցարարների դեմ, հաղորդում է TASS գործակալությունը: ![]() |