Վարչապետը՝ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքի մասին
![]() 580 Չորեքշաբթի, 04 դեկտեմբերի, 2019 թ., 20:20 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի դեմ ՀՔԾ առաջադրած մեղադրանքին։ «Քննությունը կպարզի։ Որևէ ավել բան, քան հրապարակվածը, չեմ կարող ասել։ Հիշո՞ւմ եք՝ ՀՀ–ում կար գյուղատնտեսության վառելիքի սուբսիդավորման ծրագիր։ Մեր կառավարությունն է այդ ծրագիրը փակել, որովհետև համարում էինք, որ դա կոռուպցիոն ծրագիր է, իրականում գյուղացիներին ոչ մի բան չի տալիս։ Մեզ քննադատեցին դրա համար։ Հիմա պարզվում է՝ այդ նավթամթերքի սուբսիդավորման ծրագրով մրցույթ է հայտարարվում ու մրցույթի ժամանակ առաջարկվում է էժան գին։ Ըստ նյութերի՝ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարում է պետական մարմնին, որ դիզվառելիքը գնեն ոչ թե էժան առաջարկող ընկերությունից, այլ այն ընկերությունից, որի անունը, համոզված եմ, ոչ մեկիդ ոչինչ չի ասի։ Այդ ընկերության անունն է «Ֆլեշ»»,– կատակեց Փաշինյանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում: |