«Իրանում հայկական կողմի տարածած հայտարարություններից գոհ են». իրանագետներ
Իրանագետները շարունակում են վերլուծել մերձավորարևելյան իրավիճակը: Հունվարի 8-ին իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը նշեց, որ ականատեսն ենք հիբրիդային պատերազմի, երբ 2 երկրներ պատերազմում են մեկ այլ երկրի տարածքում: Մերձավորարևելյան այս իրադարձություններն անշուշտ ազդելու են մեր տարածաշրջանի վրա:
«Այս տեսանկյունից որոշակի վտանգ մեզ էլ է սպառնում, մանավանդ երբ մի փոքր հետ գնանք և հիշենք այն տեսագրությունը, երբ իրանական կողմից հայտարարվեց, որ իրանական հակահետախուզությունը բացահայտում էր ամերիկյան հետախուզության որոշակի գործունեություն մեր երկրում: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ հայկական կողմը պետք է շատ զգույշ լինի, զգույշ լինելով հանդերձ՝ վարի նախաձեռնողական քաղաքականություն, խորհրդակցություններ ունենա տարածաշրջանային երկրների հետ տարբեր մակարդակներով, տարբեր ձևաչափերով և կարողանա ստեղծված իրավիչակից ելք գտնել»,- ասաց իրանագետ Ա. Վարդանյանը:
Նրա գործընկեր իրանագետ Գարիկ Միսակյանն էլ հավելեց, որ Պարսից ծոցում ծավալվող իրադարձությունները կարող են լարվածություն առաջացնել նաև տնտեսության ոլորտում:
«Հարձակման առաջին իսկ րոպեներից սկսեց նավթի թանկացումը, և միջազգային բորսաներում այդ խնդիրն առկա էր»,- նկատեց Գ.Միսակյանը:
Իրանագետների կարծիքով՝ հայկական կողմը չպետք է ԱՄՆ-Իրան հակամարտության մեջ ակնհայտորեն կողմերից մեկի պաշտպանությամբ հանդես գա:
«Իրանական լրատվամիջոցներին հետևելով նկատել եմ, որ հայկական կողմի տարածած հայտարարություններից գոհ են: Այնտեղ ապահովվել է բավական դրական հայկական ֆոն»,- ասաց Ա. Վարդանյանը:
Նա արձանագրեց, որ այստեղ առկա է մի աննախադեպ երևույթ: «Սպանության մասին հայտնեց ամերիկյան կողմը, ինչն աննախադեպ երևույթ է, երբ մի երկրի ղեկավարություն հայտարարում է այլ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյայի՝ երրորդ երկրի տարածքում սպանության մասին՝ առանց 3-րդ երկրի ռազմական ղեկավարության թույլտվությունն ունենալու»:
Լարվածությունը չի հանգեցնի 3-րդ համաշխարհային պատերազմին: Պարզապես կարող է տեղի ունենալ բախումների ընդլայնում: Դրանք կարող են տեղի ունենալ ոչ միայն Իրաքի տարածքում, այլև Սիրիայում և Լիբանանում, մերձավորարևելյան ցանկացած երկրում: