Հենց այդ հանգամանքն է նկատի ունեցել Սերժ Սարգսյանը, երբ ասել է` «Նիկոլը ճիշտ էր, ես սխալվեցի». «Իրատես»
![]() 2382 Երեքշաբթի, 14 հունվարի, 2020 թ., 09:35 Ասում են, թե Նիկոլն իր իշխանությունը պահելու համար պատրաստ է ցանկացած քայլի, մինչ ի մահ՝ պայքարի, անգամ ընդդիմադիրների մի ստվար մասին բանտերը լցնելու, երկրի շահերը ոտնատակ տալու, բոլորին ասֆալտին «փռած» պահելու հաշվին: Նրա այդ հատկանիշին ծանոթ են իր շրջապատի և իրեն լավագույնս ճանաչող մարդիկ: Ի դեպ, ընդդիմադիր Փաշինյանն իր մերձակա միջավայրում երբեք չի թաքցրել, որ անպայման իշխանության է հասնելու և, հասնելու դեպքում, սրա նկատմամբ «այսպես» է վարվելու, նրա նկատմամբ «այնպես»: Հեղափոխության օրերին էլ, երբ քննարկվել է «թավշյա» կոչվող գունավոր հեղափոխությունը ուժային տարբերակով ճնշելու վարկածը, հարցի պատասխանատուները հասկացել են, որ Նիկոլը կգնա ամեն ինչի՝ հանուն իշխանության, չխնայելով իր կողքին կանգնած ժողովրդին, պետք եղած դեպքում՝ զոհերի հաշվին: Ասում են՝ հենց այդ հանգամանքն է նկատի ունեցել Սերժ Սարգսյանը, երբ ասել է՝ «Նիկոլը ճիշտ էր, ես սխալվեցի» «թևավոր» խոսքը: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |