«Հիմնադրամի փողե՞րն էլ էին ֆեյք, թե՞ օնլայն կազինոն էր ֆեյք». Տարոն Չախոյան
![]() 298 Չորեքշաբթի, 19 փետրվարի, 2020 թ., 05:15 Բլոգեր Տարոն Չախոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երբ «Հայաստան» հիմնադրամի հաշվին կազինոներ խաղացող շարքային ղումարբազն է խոսում արդարությունից, հասկանում ես, որ էս իշխանությունը դեռ երկար կյանք ունի, քանզի արժեզրկվածներն են վերջիններիս ընդդիմադիրները: Էս անտաղանդների մոտ սովորություն է դարձել ամեն հարցում հղում կատարելը ֆեյքերին... Ի՞նչ ֆեյք... Հիմնադրամի փողերն էլ էին ֆե՞յք, թե՞ օնլայն կազինոն էր ֆեյք, որ էդ փողերը կրվեց... թե՞ 2018-ին փողոց դուրս եկած հարյուրհազարավոր քաղաքացիներն էին ֆեյք... Թե՞ ընտրություններին իշխող խմբակցության ստացած ավելի քան 800,000 վստահության քվեն էր ֆեյք... Լավ, սրանց ուղեղին դեռ չի հասե՞լ, որ ղումարբազ-թալանչու անցյալով ձայն հանելու բարոյական իրավունք անգամ չունեն... Որ վաղուց քթերը ցողունային բջիջներ քաշած պաշտելի շեֆի հետ մերժվել են... Որ արդեն մոտ 2 տարի է, ինչ քաղաքական դիակ են... Թարսի պես էլ՝ հոգի կանչող չկա, որ էն աշխարհից արձագանքեն...»: |