Ովքե՞ր են մեղավոր, որ ՀՀ-ում շատ ոլորտներ հայտնվեցին ՌԴ-ի ձեռքում. մեկնաբանում է Արա Պապյանը
![]() 343 Չորեքշաբթի, 27 մայիսի, 2020 թ., 23:25 «Երբ քաղաքագետներն ասում են, որ այսինչ քայլն անհրաժեշտ է, ժողովուրդն ասում է՝ դա հնարավոր չէ, որովհետև դա Ռուսաստանի դուրը չի գա: Այսինքն, ակնհայտ է, որ նման մտածողությունը միայն կարող է լինել գաղութային երկրում»,- «Նոյյան տապան»-ի եթերում ասել է քաղաքագետ Արա Պապյանը: Նրա խոսքով՝ պետք է վերականգնվի ՀՀ-ի ինքնիշխանությունը: Հարցին, թե ովքե՞ր են մեղավոր, որ ՀՀ-ում շատ ոլորտներ հայտնվեցին ՌԴ-ի ձեռքում, Պապյանը պատասխանել է. «Միանգամայն համաձայն եմ, որ մեր ղեկավարությունը մեծ մեղավորություն ունի այդ հարցում: Շատ լավ հիշում եմ, երբ առաջին անգամ մրցույթ հայտարարվեց բջջային կապը օտարներին տալու ներդրումների հարցով, հաղթեց այլ երկրից մի ընկերություն, բայց այդ ամենը վերախաղարկվեց և տրվեց ռուսական ընկերությանը: Նման օրինակները շատ շատ են»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |