«Սպասում եք՝ մնացածն էլ քրոնիկ դառնան, նոր չեղարկե՞ք». Վահան Բաբայան
![]() 328 Հինգշաբթի, 09 հուլիսի, 2020 թ., 04:10 Ռեֆորմիստների կուսակցության ղեկավար Վահան Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ գրել էի, որ պետք է չեղարկել բաց տարածքներում դիմակ կրելու որոշումը: Այսօր պարետը մասնակի վերացրեց այն: Դիմակ կարող են չկրել որոշ քրոնիկ հիվանդ մարդիկ: Ի՞նչ է ստացվում: Ստացվում է, որ այսքան ժամանակ նույն այդ քրոնիկ հիվանդ մարդկանց ոստիկանական մեթոդներով ստիպում էին դիմակ կրել և տուգանում, հիմա вдруг որշվեց չեղարկել այդ որոշումը, նրանք ազատագրեցին դիմակից, բայց եթե կարող էին այն չկրել այսքան ժամանակ, ինչո՞ւ տանջեցիք այդ մարդկաց: Երկրորդը՝ էդ շարքային ոստիկանը բժշկական էպիկրի՞զ ա կարողանլու կարդալ, որ ասենք՝ մեկը ասի՝ ես թոքերի խնդիր ունեմ ու ինչ-որ թուղթ ցույց տա: Եվ երրորդը՝ բա մնացածը պարոն պարետ, սպասում եք՝ մնացածն էլ ձեր տուգանքների պատճառով քրոնիկ դառնան, նոր չեղարկե՞ք: Սթափվեք և չեղարկեք բաց տարածքներում պարտադիր դիմակ կրելու որոշումը»: |