«Որ մեռնելուց ըլնես, էրեսիդ կաշին կկտակես». Գևորգ Պետրոսյան
![]() 245 Հինգշաբթի, 14 հունվարի, 2021 թ., 15:10 «Որ մեռնելուց ըլնես, էրեսիդ կաշին կկտակես Երևանի կաշվի գործարաններից մեկին, որ նենց կոշիկ կարի, որ 30 տարի չմաշվի»,- ասուլիսի ժամանակ դիմելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը: «Դու պտի Ռուսաստանում ասեիր՝ ի լուր աշխարհի պնդում եմ, որ Արցախն անկախ պետություն է՝ չնայած, որ իրա տարածքի 75 տոկոսը բռնազավթվել ա թուրքի կողմից... Դու մենակ ԱԺ-ում ես հերոս, ուրիշ ոչ մի տեղ: Կամ էսօր ի՞նչ երեսով ես հելել, Կառավարության նիստ անում: Դու ո՞վ ես: Ես էն անգամ էլ ասեցի՝ դու գնա հավ պահի, որովհետև դու կուտ տալու վարպետ ես... Էյնշտեյնին ասել են՝ ֆիզիկոսներին դասակարգի, ասել ա՝ առաջինը ես եմ, երկրորդ, երրորդ չկա, չորրորդը Նյուտոնն ա ու տենց շարունակ: Հիմա եթե մուտիլովշչիկության, ստախոսության, բանսարկության օլիմպիադա հայտարարվի, Փաշինյանը կլինի առաջինը, մի յոթ-ութ տեղ թափուր կմնա, հետո մեկը կարող ա իրա թիմից հայտնվի»,- շարունակեց պատգամավորը: |