«Իշխանության հետ պատրաստ չենք համագործակցել». Արթուր Վանեցյան
![]() 182 Չորեքշաբթի, 21 հուլիսի, 2021 թ., 22:18 «Պատիվ ունեմ» դաշինքը գլխավորող Արթուր Վանեցյանն այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց, որ իրենց ուժն ԱԺ-ում լինելու է ռադիկալ և շատ կոշտ ընդդիմություն: «Բայց եթե իշխանությունները մի օր բերեն լավ օրինագիծ, իհարկե, մենք կողմ ենք քվեարկելու: Մեր վերաբերմունքը իշխանությունների նկատմամբ լինելու է հայելային. եթե նրանք կկարողանան իրենց մեջ ուժ գտնել և աշխատել նորմալ պայմաններում, ուրեմն կստանան նույն պատասխանը: Պետք է լինի նորմալ քաղաքական բանավեճ, քաղաքական օրակարգ»,- ասաց նա: Հարցազրուցավար Պետրոս Ղազարյանի հարցին, թե՝ դուք պատրա՞ստ եք համագործակցել իշխանության հետ, Վանեցյանը պատասխանել է. «Ո՛չ, իշխանությունների հետ պատրաստ չենք համագործակցել: Մենք հստակ լինելու ենք ընդդիմադիր ուժ, որն իրականացնելու է իր աշխատանքները: Եթե հարցը կվերաբերի ՀՀ-ի պետական շահի առաջ մղմանը, այո՛, պատրաստ ենք համագործակցել բոլորի հետ, ոչ միայն՝ իշխանության»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |