«Լավ նայեք այս նկարներին. սա մեր վերջին զորահանդեսն էր». Վահան Բաբայան
![]() 487 Չորեքշաբթի, 15 սեպտեմբերի, 2021 թ., 18:36 Ռեֆորմիստների կուսակցության ղեկավար Վահան Բաբայանը գրել է. «Վերջին զորահանդեսը... «Նախկինները» իրենք էին հա՞, որ էսքան թույն թափեցիք, էսքան հետապնդեցիք ու վարկաբեկեցիք: Իրենք հաղթանակած երկրի ղեկավարներն էին ու զինվորները, իսկ դուք կապիտուլյանտ: Իրենք անկախության 25 ամյակը հաղթող բանակի զորահանդեսով էին նշում, դուք նշելու բան չունեք, դուք կործանեցիք Արցախը, մեր ամբողջ երկիրը, մահվան տարաք մի ամբողջ սերունդ, իսկ հիմա գունագեղ տոնակատարություն եք անում: Հինգ տարի անց այս զորահանդեսից հետո, մենք ապրում ենք լրիվ այլ երկրում: Էլ ով իմանա, թե քանի՞ տասնամյակ, իսկ գուցե հարյուրամյակ կպահանջվի հայերից, որ նորից ստեղծեն նման բանակ և անկախ պետություն: Լավ նայեք այս նկարներին. սա մեր վերջին զորահանդեսն էր»: ![]() ![]() ![]() Աղբյուրը` Վահան Բաբայան |