«Ոչ մի հանրություն այդքան չի լսում «պատմությունից դաս քաղելու անհրաժեշտության» մասին, որքան հայ հանրությունը»․ Հ․ Բադալյան
![]() 235 Երեքշաբթի, 18 հունվարի, 2022 թ., 03:06 .Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Թերևս ոչ մի հանրություն այդքան չի ասում կամ լսում «պատմությունից դաս քաղելու անհրաժեշտության» մասին, որքան հայ հանրությունը: Եվ ոչ մի հանրություն թերևս այդքան քիչ չի խոսում համաշխարհային անցուդարձը ճանաչելու անհրաժեշտոության մասին, որքան հայ հանրությունը: Այո՛, կան համաշխարհային զարգացման որոշակի պատմական օրինաչափություններ, բայց դրանցից ոչ պակաս են նաև անընդհատ ձևավորվող նոր գործոնները: Դե եկ ու հասկացի՝ պատմությունից ինչ դաս քաղես, որ համարժեք լինի այսօրվա գրեթե ամեն օր փոխվող վիճակին: Երբ այսօր համաշխարհային քաղաքական իրավիճակը մեկ ամսում կարող է փոխվել այնքան ու այնպես, որ պայմանական մեկ դար առաջ դա կարող էր տևել տարիներ: Ու էս համաշխարհային արագության մեջ մենք անընդհատ հետ ենք նայում դաս քաղելու, առաջ նայել ու սովորելու փոխարեն: Հատկապես, որ այդքան էլ մեծ ռեսուրս չունենք, որ մի մասը «դասի» համար հետ նայի, մյուս մասը՝ սովորելու համար նայի առաջ»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |