Ռուսաստանը «վրեժխնդիր կլինի Ֆինլանդիային»՝ ՆԱՏՕ մտնելու համար
Ֆիննական լրատվամիջոցները տեղեկացել են Ռուսաստանի առաջիկա «վրեժխնդրության» մասին՝ երկրի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար։
Ուրբաթ օրը Մոսկվան կարող է դադարեցնել գազի մատակարարումը երկիր, առանցքային քաղաքական գործիչներն արդեն զգուշացվել են Ռուսաստանի Դաշնության «պատասխան միջոցներով»։
Պաշտոնապես Ֆինլանդիայի կառավարությունը դեռ չի մեկնաբանել այս փաստը։ Եթե ​​կապույտ վառելիքի մատակարարումը դադարեցվի, դա լուրջ խնդիրներ կառաջացնի որոշ արդյունաբերության և սննդամթերքի արտադրության համար, պարզաբանում են լրատվամիջոցները։
Ֆինլանդիայի իշխանությունները ենթադրում էին, որ Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել վառելիքի մատակարարումը մայիսի 23-ին, քանի որ այդ ժամանակ գազի հաջորդ վճարի օրն է:
Ֆինլանդիան այն երկրների թվում էր, որոնք հրաժարվեցին ռուսներին վճարել գազի դիմաց ռուբլով։
Ավելի վաղ Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիստեն և վարչապետ Սաննա Մարինն աջակցել են երկրի անդամակցությանը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին. դիմումը պետք է ներկայացվի «որքան հնարավոր է շուտ»:
Մայիսի 11-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը անվտանգության փոխադարձ երաշխիքներ է ստորագրել Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի ղեկավարների հետ՝ այցելելով երկու սկանդինավյան երկրներ։
Բացի այդ, Շվեդիայի իշխող Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության ղեկավարությունը մայիսի 15-ին կհայտարարի դաշինքին միանալու իր դիրքորոշումը։ Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ երկիրը հաջորդ շաբաթ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ կներկայացնի։