Լատվիան ամբողջությամբ արգելել է ռուսերեն կրթությունը
Լատվիայի նախարարների կաբինետը հավանություն է տվել «Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններին, որոնց համաձայն՝ երկրին արգելվում է դպրոցական և նախադպրոցական կրթություն իրականացնել ռուսերենով։ Այժմ դպրոցներում և մանկապարտեզներում միայն լատվիերենը պետք է օգտագործվի։
2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ից դպրոցների առաջին, չորրորդ և յոթերորդ դասարանները, ինչպես նաև մանկապարտեզները կանցնեն լատվիերենին։ 2025 թվականին անցումը պետք է ամբողջությամբ իրականացված լինի, ասվում է փաստաթղթում։
Օրենքը նշում է, որ ազգային փոքրամասնությունների ուսանողները կարող են կամավոր սովորել իրենց մայրենի լեզուն։
Ինչ վերաբերում է մասնագիտական ​​ուսումնական հաստատություններին, ապա որպես օտար լեզու կարող են ուսումնասիրվել միայն ԵՄ երկրների պետական ​​լեզուները։