«Թե բա՝ ինձ մանդատ չեն տվել, որ օրենք գրեմ»․ Գևորգ Թոսունյան
![]() 191 Չորեքշաբթի, 22 հունիսի, 2022 թ., 15:42 Լրագրող Գևորգ Թոսունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ինչի՞ համար են մարդիկ պատգամավորներին մանդատ տվել. ամեն առիթով, ամեն հարթակից հայտարարում են (հատկապես ընդդիմադիրները), թե բա մեզ մանդատ են տվել Նիկոլին տուն ճանապարհելու կամ էլ իշխանությունը՝ խաղաղություն բերելու համար։ Ես հասկանում եմ, որ նախընտրական ծրագրերը բացի դրանք գրողներից ու լրագրողներից առանձնապես ոչ մեկ չի կարդում ու առանձնապես ոչ մեկի ընտրություններից հետո չի հետաքրքրում (դրանք բացառապես վառելիք կամ թափոն են օգտագործվում), բայց խնդրում եմ, գոնե ձևական հաստատեք, որ այդ ինստիտուտը գոյություն ունի։ Ընտրություններից մեկ տարի էլ չի անցել, արդեն մարդիկ դեն են շպրտել այդ ծրագրերը ու սկսել են իրենք որոշել՝ ինչի է ժողովուրդն իրենց մանդատ տվել։ Ի դեպ, այս մասով սյուռ էր «պատգամավորներից» Քրիստինե Վարդանյանի մեկնաբանությունը, թե բա ինձ մանդատ չեն տվել, որ օրենք գրեմ։ Չէ մի չէ, որ փալաս թափ տա խորհրդարանում»։ Աղբյուրը` Գևորգ Թոսունյան |