Տասնյակ կործանիչներ, հարյուրավոր տանկեր և հաուբիցներ. Կորեան զինում է Լեհաստանին
Լեհաստանի փոխվարչապետ և ազգային պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշչակը չորեքշաբթի համաձայնագիր է ստորագրել լեհական բանակի համար հարավկորեական սպառազինության՝ FA-50 թեթև կործանիչների, K2 տանկերի և K9 ինքնագնաց հաուբիցների շուրջ։ Այս մասին հայտնում է ԲՀԿ գործակալությունը։
K2 տանկերի պատվերները բաժանվել են երկու փուլի. առաջին փուլում Լեհաստանը կգնի 180 ավտոմեքենա (մատակարարումները կսկսվեն այս տարի) երկրորդում՝ ավելի քան 800 K2PL տանկ, իսկ արտադրության սկիզբը Լեհաստանում կսկսվի 2026 թվականին։ Առաջին փուլում առաքված տանկերը նույնպես կբերվեն K2PL ստանդարտին։
K9 ինքնագնաց հաուբիցների գնումը նույնպես բաժանվել է փուլերի։ Առաջինը ենթադրում է 48 հաուբիցների գնում, որոնցից մի քանիսն այս տարի կառաքվեն Լեհաստան՝ լրացնելու Ուկրաինա տեղափոխված տեխնիկայի պակասը։ 2024 թվականին պետք է սկսվեն ավելի քան 600 հաուբիցների մատակարարումներ, 2026 թվականից հրանոթները կարտադրվեն Լեհաստանում։ K9-ը սկզբում համալրված կլինի լեհական կապի համակարգերով, դրանք կմիացվեն նաև Topaz մարտական ​​կառավարման ինտեգրված համակարգին։
Լեհաստանը Հարավային Կորեայից կգնի նաև 48 FA-50 թեթև կործանիչներ, որոնցից առաջին 12-ը պետք է Լեհաստան մատակարարվեն 2023 թվականի կեսերին։ Ինքնաթիռը կհավաքվի Լեհաստանի ռազմաօդային ուժերի պահանջներին համապատասխան և կհամալրվի ՆԱՏՕ-ի «յուրային-օտար» (IFF NATO) բացահայտման համակարգով:
Սպառազինությունների գործակալության ներկայացուցիչ, փոխգնդապետ Քշիշտոֆ Պլատեկի խոսքով, այս ինքնաթիռի ընտրությունը պայմանավորված է «առաջին հերթին դրա հասանելիությամբ և այն հանգամանքով, որ այն կարող է արագ փոխարինել հետխորհրդային հնացած սարքավորումները՝ Սու-22-ը և ՄիԳ-29-ը», իսկ վերջնական կոնֆիգուրացիայով կառավարվող հրթիռներով և նոր ռադարով կհամալրեն F-16 կործանիչները։