«Արցախի տոտալ հայաթափումը ժամերի հարց է լինելու». Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 608 Ուրբաթ, 05 օգոստոսի, 2022 թ., 18:48 ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի գրառումը. «Արցախի իշխանությունները Բերձորի և Աղավնոյի բնակչությանը փոխանցել են, որ մինչև օգոստոսի 25-ը պետք է լքեն իրենց տները, քանդեն իրենց գերեզմաններն ու հարազատների շիրիմները տեղափոխեն նոր բնակավայր։ Ստեղծված օպերատիվ շտաբն զբաղվելու է տնավեր եղած բերձորցիներին ու Աղավնոյի բնակիչներին տեղավորելու խնդրով։ Որպես «բարոյական փոխհատուցում»՝ թույլ են տվել, որ մարդիկ այրեն իրենց տները։ Սեպտեմբերի 1-ին Արցախը Հայաստանին կապող Բերձորի միջանցքը հանձնվելու է թուրքին։ Կոռնիձորով Արցախը Հայաստանին կապող այլընտրանքային ճանապարհով թուրքերը մեկ-երկու ամիս անձնագիր ստուգելով թույլ կտան անցնել, հետո մի թեթև սադրանք կանեն ու դա էլ կփակեն՝ Արցախը վերջնականապես կտրելով Հայաստանից։ Իսկ դրանից հետո, կամ առաջ Արցախի տոտալ հայաթափումը ժամերի հարց է լինելու։ Աղբյուրը` Նաիրա Զոհրաբյան |