Բելառուսի ԱԳՆ-ն սպառնացել է Կիևին սահմանային խախտումների դիմաց պատասխան միջոցներով
Բելառուսի արտաքին գործերի փոխնախարար Իգոր Սեկրետան RT-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Մինսկը կպատասխանի «ամբողջ ներուժով», եթե Ուկրաինան հատի Բելառուսի սահմանը։
«Եթե սահմանը հատվի առանց թույլտվության կամ, այսպես ասած, ագրեսիվ կերպով, մենք կպատասխանենք մեր ողջ ներուժով»,- հայտարարել է դիվանագետը։ Նա հավելել է, որ Կիևը տեղյակ է Մինսկի դիրքորոշմանը։
Սեկրետան նաև կասկածի տակ է դրել ուկրաինական իշխանությունների հայտարարությունների անկեղծությունը։ Նրա խոսքով, Կիևի որոշ հայտարարություններ և կադրային որոշումներ կարող են կապված լինել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու՝ ժողովրդականությունը բարձրացնելու փորձի հետ։
«Ես նաև ուզում եմ նշել, որ ես իրականում չեմ հավատում ուկրաինացիների անկեղծությանը։ Հնարավոր է, որ նրանց որոշ խոսքեր և ժամանակավոր նշանակումներ ուղղված էին Զելենսկու ժողովրդականությունը բարձրացնելուն, որի վարկանիշը նվազում է ինչպես Ուկրաինայի բնակչության շրջանում, այնպես էլ բանակում», - հավելել է Սեկրետան։
Ավելի վաղ Զելենսկին պահանջել էր Ալեքսանդր Լուկաշենկոյից հեռացնել Ուկրաինային սահմանակից բելառուսական տարածքներում տեղակայված տեխնիկան։ Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ այն օգտագործվում է Ուկրաինայի վրա ռուսական հարվածները կարգավորելու համար։ Զելենսկին զգուշացրել էր, որ Կիևը կարող է ինքնուրույն միջոցներ ձեռնարկել, եթե այս պահանջը չկատարվի։ Այնուհետև նա հայտարարել էր, որ տեխնիկաները անջատվել են։