«Հուսահատության ալիքը փակուղի է մտցրել երկիրը». Բաբկեն Հարությունյան
![]() 246 Շաբաթ, 06 օգոստոսի, 2022 թ., 02:06 «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանի գրառումը. «Հուսահատության ու անճարության ալիքը փակուղի է մտցրել մեր երկիրը։ Ոմանք ընդդիմությունից պահանջում են որևէ կերպ կանխել նիկոլիզմի բերած հերթական աղետը, ոմանք չգիտակցելով շարունակում են ամեն ինչում մեղադրել «նախկիններին», ոմանք հոգնել և փախչում են իրենք իրենցից, ոմանք էլ թքած ունեն հայրենիքի և իրենց ներկայի ու ապագայի վրա։ Մարդկանց տրամադրությունները հիմնականում այսպիսինն են։ Իշխանությունից ակնկալիքներ չկան, հավաքական ընդդիմությունը ներկա պահին ունակ չէ ցանկալի արդյունք գրանցել։ Լավ, ի՞նչ անել: Գուցե մի որոշ ժամանակ էլ սպասել, ընթացքում փորձել ոչ միայն չխեղդվել ամբիցիաների մեջ, այլև գալ իրականություն, վերադիրքավորվել և հաջողությունը կբացի իր դռները։ Չասեք, թե էլ ուր սպասենք, էլի ենք կորցնում, մի բան անենք և այլն։ Հիշեք՝ կարևորը ոչ թե մի բան անելով բարձրախոսն ու բեմը մոնոպոլացնելն է, այլ՝ արդյունքին միտված գործելը։ Մնացածը սպառված, կրված տաֆտալոգիաներ են»։ Աղբյուրը` Բաբկեն Հարությունյան |