Լուկաշենկոյի հրամանագրով պետական անվտանգության մարմինները կենթարկվեն «բացառապես նախագահին»
![]() 519 Երկուշաբթի, 10 հոկտեմբերի, 2022 թ., 20:54 Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրամանագիր է ստորագրել, ըստ որի, հանրապետության պետական անվտանգության մարմիններն այսուհետ կենթարկվեն բացառապես պետության ղեկավարին։ Այս մասին հայտնում է Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունը։ «Նախատեսվում է, որ պետական անվտանգության մարմինները կենթարկվեն բացառապես Բելառուսի նախագահին, նրանց համակարգը կատարելագործվում է»,- ասվում է հաղորդագրության տեքստում։ Փոփոխություններ են կատարվում թիվ 356 որոշմամբ, որը նախատեսում է նաև «Բելառուսի Հանրապետության ազգային անվտանգության ինստիտուտի» վերակազմավորումը Ազգային անվտանգության ակադեմիայի։ Նախօրեին Լուկաշենկոն անվտանգության հանդիպման ժամանակ ասել էր, որ Լեհաստանը, Լիտվան և Ուկրաինան բելառուս արմատականներից զինյալներ են նախապատրաստում հանրապետությունում ահաբեկչություններ իրականացնելու համար։ Նա նշել է, որ հաշվի առնելով Լեհաստանի ղեկավարության՝ «միջուկային զենքերը զրնգացնելու» ցանկությունը, իրավիճակը պետք է դիտարկել ոչ թե որպես սպառնալիք, այլ որպես Բելառուսի «պաշտպանական կարողություններին սպառնացող վտանգ»։ |